Aktuality

Říjen v KNofLíku

27. 10. 2019 Ing. Tereza Lepšíková

Děti pokračují v podzimních hrátkách a učí se pozorováním v přírodě. Ve školce potom tvoří, vaří, pečou, slaví, pěstují, hrají si a vzdělávají se. Tento měsíc jsme v Knoflíku mimo jiné zažili první Michaelskou slavnost - oslavu podzimu a úrody.

Začíná podzim!

27. 09. 2019 Ing. Tereza Lepšíková

Děti se pomalu seznamují s novým ročním obdobím. Během vycházek pozorují měnící se přírodu a různými pracovními a výtvarnými činnostmi si připomínají počátek podzimu. Podívejte se, jak ve školce vypadala druhá půlka září:

Druhý týden v KNofLíku

13. 09. 2019 Ing. Tereza Lepšíková

Pěstování kytiček, oslavy narozenin, procházky, tvoření, rozšiřování znalostí a dovedností...takový byl druhý týden v MŠ Knoflík. Věříme, že děti si ho užily stejně jako my!

První týden v KNofLíku

11. 09. 2019 Ing. Tereza Lepšíková

Takto probíhal první týden v Knoflíku. Děti se vzájemně seznámily, poznaly prostory školky, nastavily si společně pravidla ve třídách a na zahrádce. Naučily se používat Montessori kobereček i pomůcky, chodit venku ve dvojicích, přecházet silnici a spoustu dalších nových dovedností. O nově otevřené MŠ informovala i televize RTM plus v této reportáži.

První školní KNofLíkový den

05. 09. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

První školní KNofLíkový den. KNofLík se otevřel v 5.45 hodin a dětem i rodičům se u nás líbilo. Věříme, že zítra už bude při ranním loučení méně slziček.

Jak se zabydloval KNofLík

04. 09. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Všichni zaměstnanci KNofLíku pracovali s plným nasazením, aby se u nás dětem líbilo.

Slavnostní otevření KNofLíku

04. 09. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Na slavnostní otevření, které bylo 30. srpna 2019, jsme se všichni moc těšili. Ukázali jsme návštěvníkům prostory školky a školní zahrady. Menza Technické univerzity v Liberci, která nám bude dovážet do školky jídlo, připravila bohatý raut. Překvapením byla medvědí pohádka, která se dětem moc líbila.

Teambuilding v KNofLíku

26. 08. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

O víkendu se všechny knoflíkové slečny i paní učitelky i školní hospodyně sešly v Žizníkově u České Lípy v MŠ U Bílého králíka. Pilně jsme diskutovaly náš školní vzdělávací program, skladbu dne, práci s Montessori pomůckami v centrech aktivit, metodické materiály a spoustu dalších nezbytností. Také jsme se vydaly nakupovat pomůcky pro praktický život a vyplenily všechny českolipské domácí potřeby. V pondělí už budou mít všechny pomůcky své místo a my budeme pokračovat v zabydlování školky. Víkend se vydařil a všechny jsme odjížděly s dobrým pocitem, že si rozumíme jak v oblasti výchovy a vzdělávání dětí, tak i jako lidé.

Poslední úpravy v KNofLíku

19. 08. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Takhle to vypadalo v pátek 16. srpna 2019 v KNofLíku. Nábytek se stavěl celý víkend a dnes se už těšíme na první schůzi pedagogů a všechna ta školení BOZP a PO. Po poledni začínáme vybalovat.

KNofLík má po kolaudaci

15. 08. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

KNofLík už má za sebou úspěšnou kolaudaci. Před očima nám roste nábytek a poštou přichází hračky a pomůcky. Příští týden nastupují paní učitelky, kuchařky a chůva a začínáme vybalovat.

KNofLík roste do krásy

01. 08. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Přinášíme další fotografie KNofLíku, které dokumentují proměny budovy školky na konci července. Zahradní prvky jsou již všechny na svém místě. Začalo se s úpravou povrchu zahrady. Na začátku srpna nás čeká kolaudace a montáž nábytku. Od 19. 8. již nastupují slečny a paní učitelky spolu se školními hospodyněmi a začne se s vybalováním pomůcek, hraček a zabydlováním školky. Už se to blíží...

Jak postupuje výstavba nové školky

18. 07. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Je půlka července a já s radostí sleduji, jak se proměňují prostory Knoflíku uvnitř i venku. V učebnách už se bude za chvíli finišovat, sociální zařízení a šatny jsou hotové. Nábytek je ve výrobě a podlaháři vyměřují elipsu do jedné z heren na potřebný počet dětských zadečků. Na chodbě jezdí prosklený výtah. Všude je hodně slunce a velké skleněné stěny nahlížejí do zahrady, která je změněná k nepoznání. Voňavé dřevěné prvky umístěné na zahradě, loď, hopsadla, pískoviště, chůdy nebo třeba stoly a lavice pro rodiče, lákají ke hře. Do konce července přibydou skluzavky a horolezecké stěny. Brzy se začne s citlivou úpravou povrchů a dopadových ploch, tak aby to byla skutečná zahrada pro hru, dobrodružství, fyzickou zdatnost atd. Rozesílám aktuální fotografie KNofLíku svým slečnám a paním učitelkám a dostávám radostné odpovědi, že už se moc těší na děti.

Napsali o nás

03. 07. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

KNofLíková školka aneb nemocniční mateřské škole vybrali název sami zaměstnanci

Zcela zaplněnou kapacitu hlásí zcela nová mateřská škola, kterou vybudovala Krajská nemocnice Liberec. Poprvé své třídy dětem otevře v září letošního roku. Ty se mohou těšit na kompletně zrekonstruované prostory, zcela nové vybavení a pomůcky, ale i krásnou přírodní zahradu. Zájem byl tak obrovský, že ačkoliv bylo původně v  plánu zaplnit maximálně 80 míst, je jich o osm více.

„Školku jsme pojmenovali Knoflík. Název vzešel ze soutěže, kterou vypsala liberecká nemocnice mezi svými zaměstnanci, aby si sami školku, která je určena právě pro ně, pojmenovali. KNofLík se nám velmi líbil, protože jednak zrcadlí písmena zkratky KNL a také knoflíkem se nám pomyslně otevírá cesta ke vzdělávání,“ vysvětluje Ivana Honsnejmanová, jednatelka školky, která se již nyní společně s učitelkami moc těší na zářijové otevření a na příchozí děti.

Školka bude provozována v duchu Montessori pedagogiky, která klade důraz na připravené prostředí, svobodu a zodpovědnost, samostatnost a nezávislost, smysluplnost a propojování, radost z objevování, partnerský přístup, klid a soustředěnost Prostory jsou členěny na centra aktivit, kde děti mohou okusit pocit svobody a volnosti při vlastním objevování a tvořivosti.

Zahrada je pak místem, kde děti prožijí spoustu dobrodružství, v rámci něhož se i spoustu věcí naučí. Kromě dřevěného vybavení, jako je například velká loď či hopsadla, jim zde bude k dispozici bude například truhlářský ponk či záhony. Mohou tak okusit základy polytechnické výchovy a šmirglovat nebo zatloukat hřebíčky. Budou sázet a opečovávat rostliny a pozorovat, jak vlastně vzniká jídlo, které jim přistává na talířích a také zjistí, že je třeba se soustavně o rostlinky starat. Zahrada, která vzešla z architektonického návrhu Jana Wünsche, je členitá, a je podnětná nejen pro tělo a duši. Díky aktivitám, které si tam děti prožijí, získají povědomí o environmentální výchově a nenásilně se tak buduje vztah k přírodě. Ostatně třeba plast tu budete hledat jen velmi obtížně. Místo něj zde uvidíte návrat k přírodním materiálům.

Velmi přívětivá je i provozní doba školky, která bude otevřena od pondělí do pátku již od 5:45 až do 19:15 hodin. Možné je ale, aby děti docházely třeba jen na půl dne. Maximum je dvanáct hodin v průběhu dne. Otevřená bude po celý školní rok a dokonce i po většinu státních svátků, kromě Velikonoc a Vánoc.

„Při výběrovém řízení na nové kolegyně jsme se soustředili především na vztah pedagogů k dětem, souznění s Montessori pedagogikou a soulad s našimi jasnými představami o práci s dětmi. Jsem přesvědčená, že se nám podařilo sestavit tým, pod jehož křídly bude dětem ve školce určitě dobře. Od března se pravidelně setkáváme a v srpnu nás čeká společný víkendový teambuilding, abychom se lépe poznaly, a také několik společných školení.“ dodává jednatelka.

Mateřská škola vznikla proměnou panelákového objektu v Klášterní ulici, který je umístěn hned nad poliklinikou Klášter. Náklady na přestavbu budovy na bezbariérovou školku a administrativní zázemí vyšly nemocnici na zhruba 35 milionů korun. Práce zahrnuly vybourání bývalých bytů, nové rozvody, topení, výměnu oken, zateplení fasády a úpravy zahrady. „Velmi si vážím podpory všech pracovníků liberecké nemocnice, kteří se na vzniku školky podílejí. Všichni vychází maximálně vstříc našim představám a požadavkům. Je vidět, že jim záleží na tom, aby vzniklo vkusné, přívětivé, bezpečné a podnětné místo pro děti, pedagogy i rodiče“, říká Ivana Honsnejmanová a my jí, a všem pracovníkům školy, přejeme šťastný start ve zbrusu novém KNoFlíku.

Autor článku: Pavlína Stránská

Přírodní zahrada

04. 06. 2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

V současné době pracujeme na plánu školní zahrady. Máme štěstí, že část našeho pozemku je svahovitá, a tak ji využijeme pro skluzavku a několik horolezeckých stěn pro děti. V pásu okolo budovy jsme naplánovali hrací prvky, které můžete shlédnout na naší vizualizaci. Chybět nebudou ani vyvýšené záhony, komunitní kruh z pařízků nebo ponk pro šmirglování a další práce.

Jak pokračuje stavba

03. 06.2019 MgA. Ivana Honsnejmanová

Pravidelně se chodím dívat na stavbu a mám radost, jak nám školka roste před očima. Na fotografiích vidíte zadní stranu školy a výhled z herny. V současné době se pracuje na přední fasádě.